Sullins Connector Solutions ABC10DRST
ABC10DRST picture photo
Mfg. Part Number
ABC10DRST
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100"
Datasheet Download
ABC10DRST.pdf
Availability of ABC10DRST
QUANTITY
ABC10DRST Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC10DRST
Internal Part NumberEIS-ABC10DRST
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC10DRST
Related LinksABC1, ABC10DRST Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC10DRST Details Description
Related parts for ABC10DRST
THERMOSTAT 40 DEG C N/C FASTON datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CABLE GLAND BF 13 6-12MM datasheet.pdf
CAP CER 39PF 1KV N2200 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC FRAMER/INTERFACE CEPT 44PLCC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 410MW SOD123 datasheet.pdf