Sullins Connector Solutions ABC10DTMZ
ABC10DTMZ picture photo
Mfg. Part Number
ABC10DTMZ
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100"
Datasheet Download
ABC10DTMZ.pdf
Availability of ABC10DTMZ
QUANTITY
ABC10DTMZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC10DTMZ
Internal Part NumberEIS-ABC10DTMZ
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Side Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC10DTMZ
Related LinksABC1, ABC10DTMZ Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC10DTMZ Details Description
Related parts for ABC10DTMZ
SWITCH datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO263AB datasheet.pdf
MACH SCREW BINDING SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V Y5P RADIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
SCZ 3.81/11/180FI SN BK BX datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 3W DO216AA datasheet.pdf
INSIDE CORNER FITTING datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf