Bel Fuse Inc. ABC120-1T12L
ABC120-1T12L picture photo
Mfg. Part Number
ABC120-1T12L
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 8.33A
Datasheet Download
ABC120-1T12L.pdf
Availability of ABC120-1T12L
QUANTITY
ABC120-1T12L Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC120-1T12L
Internal Part NumberEIS-ABC120-1T12L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductABC Series Power Supplies
ABC/MBC Low-Profile Series Power Supplies
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesABC120
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts)100W (120W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency90%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.00" L x 2.00" W x 1.18" H (76.2mm x 50.8mm x 30.1mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max100W (120W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC120-1T12L
Related LinksABC120, ABC120-1T12L Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
ABC120-1T12L Details Description
Related parts for ABC120-1T12L
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH TOP ROLLR PLNGR SNAP SPDT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 92 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
SWITCH WIRELESS TOP PLUNGER datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X8R 0402 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 51PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf