Sullins Connector Solutions ABC12DRAN-S734
ABC12DRAN-S734 picture photo
Mfg. Part Number
ABC12DRAN-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A PCB
Datasheet Download
ABC12DRAN-S734.pdf
Availability of ABC12DRAN-S734
QUANTITY
ABC12DRAN-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC12DRAN-S734
Internal Part NumberEIS-ABC12DRAN-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC12DRAN-S734
Related LinksABC12DR, ABC12DRAN-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC12DRAN-S734 Details Description
Related parts for ABC12DRAN-S734
IDC CABLE - MPD16K/MC16G/MPD16K datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 25POS .152M datasheet.pdf
FUS 72V T/D LIFT TRUCK 200A datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 300 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 448B FLASH SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf