Sullins Connector Solutions ABC12DRSS-S288
ABC12DRSS-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ABC12DRSS-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100"
Datasheet Download
ABC12DRSS-S288.pdf
Availability of ABC12DRSS-S288
QUANTITY
ABC12DRSS-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC12DRSS-S288
Internal Part NumberEIS-ABC12DRSS-S288
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC12DRSS-S288
Related LinksABC12DR, ABC12DRSS-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC12DRSS-S288 Details Description
Related parts for ABC12DRSS-S288
IDC CABLE - MSC16K/MC16F/MCF16K datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 0.11 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5.0MM 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.16 OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
FRONT PANEL 3U 4HP (ANODIZED) datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf