Sullins Connector Solutions ABC15DRYN
ABC15DRYN picture photo
Mfg. Part Number
ABC15DRYN
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100 DIP SLD
Datasheet Download
ABC15DRYN.pdf
Availability of ABC15DRYN
QUANTITY
ABC15DRYN Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC15DRYN
Internal Part NumberEIS-ABC15DRYN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC15DRYN
Related LinksABC1, ABC15DRYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC15DRYN Details Description
Related parts for ABC15DRYN
IC BUFFER TFT-LCD PANELS 48TQFP datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
GIGA-ACCESSETHERLINX-II, TX/4 + datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf