Sullins Connector Solutions ABC19HETI
ABC19HETI picture photo
Mfg. Part Number
ABC19HETI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE .100 19POS HL LOW P
Datasheet Download
ABC19HETI.pdf
Availability of ABC19HETI
QUANTITY
ABC19HETI Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC19HETI
Internal Part NumberEIS-ABC19HETI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions19
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC19HETI
Related LinksABC1, ABC19HETI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC19HETI Details Description
Related parts for ABC19HETI
INVERTER 3V INPUT 650V OUTPUT datasheet.pdf
FITTING DIVIDED TEE INSERT TE70 datasheet.pdf
RELAY SSR 5A 480VAC AC OUT SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/CAP 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 15MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf