Abracon Corporation ABC2-3.6864MHZ-4-T
ABC2-3.6864MHZ-4-T picture photo
Mfg. Part Number
ABC2-3.6864MHZ-4-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 3.6864MHz 30ppm 18pF 140 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ABC2-3.6864MHZ-4-T.pdf
Availability of ABC2-3.6864MHZ-4-T
QUANTITY
ABC2-3.6864MHZ-4-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC2-3.6864MHZ-4-T
Internal Part NumberEIS-ABC2-3.6864MHZ-4-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelABC2.pdfABC2.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesABC2
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency3.6864MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)140 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.465" L x 0.220" W (11.80mm x 5.50mm)
Height0.087" (2.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC2-3.6864MHZ-4-T
Related LinksABC2-3.68, ABC2-3.6864MHZ-4-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABC2-3.6864MHZ-4-T Details Description
Related parts for ABC2-3.6864MHZ-4-T
TUBING PTFE .010" ID 100' CLR datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 1A 200 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR R/A datasheet.pdf
RES SMD 3.48KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf