Sullins Connector Solutions ABC22DRAN
ABC22DRAN picture photo
Mfg. Part Number
ABC22DRAN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A DIP
Datasheet Download
ABC22DRAN.pdf
Availability of ABC22DRAN
QUANTITY
ABC22DRAN Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC22DRAN
Internal Part NumberEIS-ABC22DRAN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC22DRAN
Related LinksABC2, ABC22DRAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC22DRAN Details Description
Related parts for ABC22DRAN
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SPEAKER .2W 13MM 8 OHM datasheet.pdf
IC FIFO SS 8192X18 15NS 64-STQFP datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PROG FLASH 16-TSSOP datasheet.pdf
POWER MOD 3PH BRIDGE 55A MTK datasheet.pdf