Sullins Connector Solutions ABC22DRES
ABC22DRES picture photo
Mfg. Part Number
ABC22DRES
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET
Datasheet Download
ABC22DRES.pdf
Availability of ABC22DRES
QUANTITY
ABC22DRES Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC22DRES
Internal Part NumberEIS-ABC22DRES
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC22DRES
Related LinksABC2, ABC22DRES Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC22DRES Details Description
Related parts for ABC22DRES
TRANS 2PNP 150V 0.2A SOT26 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 600mA (Switch) Backlight 16-LLP-EP (4x4) datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN SPRING 40POS SNGL .137 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
ANTENNA DMB-S CER CHIP 2.6GHZ datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 6.2K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf