Sullins Connector Solutions ABC24DRST
ABC24DRST picture photo
Mfg. Part Number
ABC24DRST
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .100"
Datasheet Download
ABC24DRST.pdf
Availability of ABC24DRST
QUANTITY
ABC24DRST Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC24DRST
Internal Part NumberEIS-ABC24DRST
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC24DRST
Related LinksABC2, ABC24DRST Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC24DRST Details Description
Related parts for ABC24DRST
COVER STR RELIEF BLA AH 13P OR datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 2% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 16.5A 3 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV OPEN COLL 16DIP GW datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A DUAL 20POS datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
CABLE 12COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 100PF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf