Sullins Connector Solutions ABC25DRMS-S288
ABC25DRMS-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ABC25DRMS-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100"
Datasheet Download
ABC25DRMS-S288.pdf
Availability of ABC25DRMS-S288
QUANTITY
ABC25DRMS-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC25DRMS-S288
Internal Part NumberEIS-ABC25DRMS-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC25DRMS-S288
Related LinksABC25DR, ABC25DRMS-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC25DRMS-S288 Details Description
Related parts for ABC25DRMS-S288
FIXED IND 8.2UH 150MA 9.5 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 34POS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
LED IND 8MM GREEN 12V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 25V SCREW datasheet.pdf
MIN D MA PCR 15 POLE_S4_6,3 MM S datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 24V SNT-4A datasheet.pdf
CAP 22 UF 20% 63 V datasheet.pdf