Sullins Connector Solutions ABC25HEYN
ABC25HEYN picture photo
Mfg. Part Number
ABC25HEYN
Brief Description
CONN EDGE .100 25POS HL LOW P
Datasheet Download
ABC25HEYN.pdf
Availability of ABC25HEYN
QUANTITY
ABC25HEYN Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC25HEYN
Internal Part NumberEIS-ABC25HEYN
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions25
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC25HEYN
Related LinksABC2, ABC25HEYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC25HEYN Details Description
Related parts for ABC25HEYN
IC OPAMP CURR SENSE 200KHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RELAY SSR FET SPST 600V 4SOP datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A TO263-5 datasheet.pdf
CONN PIN HDR 2.5MM 2POS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ TTL SMD datasheet.pdf
CTV 143C 48#20 8#16 SKT PLUG datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 250MW SOD323 datasheet.pdf