Sullins Connector Solutions ABC26HEYH
ABC26HEYH picture photo
Mfg. Part Number
ABC26HEYH
Brief Description
CONN EDGE .100 26POS HL LOW P
Datasheet Download
ABC26HEYH.pdf
Availability of ABC26HEYH
QUANTITY
ABC26HEYH Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC26HEYH
Internal Part NumberEIS-ABC26HEYH
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions26
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC26HEYH
Related LinksABC2, ABC26HEYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC26HEYH Details Description
Related parts for ABC26HEYH
IC DGTL POT 10K 1CH 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DUAL R/A PCB datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 3GHZ 32TQFN datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL OPEN DRN ULLGA6 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.067GHZ 1023BGA datasheet.pdf
RES SMD 7.68M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf