Sullins Connector Solutions ABC26HEYI
ABC26HEYI picture photo
Mfg. Part Number
ABC26HEYI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE .100 26POS HL LOW P
Datasheet Download
ABC26HEYI.pdf
Availability of ABC26HEYI
QUANTITY
ABC26HEYI Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC26HEYI
Internal Part NumberEIS-ABC26HEYI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions26
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC26HEYI
Related LinksABC2, ABC26HEYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC26HEYI Details Description
Related parts for ABC26HEYI
BACKSHELL DB25 DIE CAST ZINC datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 103VC SMB datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
MCPC/PCI-GIGA-MEDIALINX, TX/LX-S datasheet.pdf
CONN EDGE .100 40POS HL LOW P datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf