Bel Fuse Inc. ABC300-1T30G
ABC300-1T30G picture photo
Mfg. Part Number
ABC300-1T30G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 30V 200W
Datasheet Download
ABC300-1T30G.pdf
Availability of ABC300-1T30G
QUANTITY
ABC300-1T30G Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC300-1T30G
Internal Part NumberEIS-ABC300-1T30G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductABC Series Power Supplies
ABC600 Series Open Frame Power Supplies
Standard Package42
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesABC300
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 130V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts)200W (300W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation5.9kV (5900V)
Efficiency-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max180W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC300-1T30G
Related LinksABC300, ABC300-1T30G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
ABC300-1T30G Details Description
Related parts for ABC300-1T30G
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOD323 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 2 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABINT VISNCB 14.49X23.62X17. datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT SCK datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.185" 3MM 2LD datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CLAMP PAN 0.38" datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 50V 3A SOD64 datasheet.pdf