Sullins Connector Solutions ABC30DKDI-S1243
ABC30DKDI-S1243 picture photo
Mfg. Part Number
ABC30DKDI-S1243
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .100"
Datasheet Download
ABC30DKDI-S1243.pdf
Availability of ABC30DKDI-S1243
QUANTITY
ABC30DKDI-S1243 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC30DKDI-S1243
Internal Part NumberEIS-ABC30DKDI-S1243
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC30DKDI-S1243
Related LinksABC30DK, ABC30DKDI-S1243 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC30DKDI-S1243 Details Description
Related parts for ABC30DKDI-S1243
SENSOR PRESS DIFF 30" H2O 6SIP datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .312" .078"L datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPEA 45POS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS INLINE PINS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf