Sullins Connector Solutions ABC30DRXN
ABC30DRXN picture photo
Mfg. Part Number
ABC30DRXN
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .100 DIP SLD
Datasheet Download
ABC30DRXN.pdf
Availability of ABC30DRXN
QUANTITY
ABC30DRXN Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC30DRXN
Internal Part NumberEIS-ABC30DRXN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC30DRXN
Related LinksABC3, ABC30DRXN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC30DRXN Details Description
Related parts for ABC30DRXN
IDC CABLE - CKC34S/AE34G/CPC34S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG BOOST 3V 1.5A SYNC 10SON datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V X5F RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 254 TYPE D 25POS datasheet.pdf
SV 7.62HP/5/90MSF3 SC/06R BK datasheet.pdf
CONN HDR 82POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 133.333333MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HOUSING 60POS 1.27MM datasheet.pdf