Sullins Connector Solutions ABC30HEYS
ABC30HEYS picture photo
Mfg. Part Number
ABC30HEYS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE .100 30POS HL LOW P
Datasheet Download
ABC30HEYS.pdf
Availability of ABC30HEYS
QUANTITY
ABC30HEYS Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC30HEYS
Internal Part NumberEIS-ABC30HEYS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC30HEYS
Related LinksABC3, ABC30HEYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC30HEYS Details Description
Related parts for ABC30HEYS
CAP CER 6800PF 250V U2J 1206 datasheet.pdf
CONDUCT MARKER CARRIER CLOSED datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1210 datasheet.pdf
LED OFFLINE DRIVER 8-SO datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.5A 75.6 MOHM datasheet.pdf
4,7UF 100V 5X11 datasheet.pdf