Sullins Connector Solutions ABC35DRTH
ABC35DRTH picture photo
Mfg. Part Number
ABC35DRTH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 70POS .100 DIP SLD
Datasheet Download
ABC35DRTH.pdf
Availability of ABC35DRTH
QUANTITY
ABC35DRTH Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC35DRTH
Internal Part NumberEIS-ABC35DRTH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row35
Number of Positions70
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC35DRTH
Related LinksABC3, ABC35DRTH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC35DRTH Details Description
Related parts for ABC35DRTH
RES SMD 215 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IP CORE DDR SDRAM CTLR XPLD datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SSOPB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
3.5MM EURO HEADER RA GRN ME 6CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT SKT datasheet.pdf
MICRO 15C P 30" YEL JACKP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 11W 1206 datasheet.pdf