Sullins Connector Solutions ABC35DSXN
ABC35DSXN picture photo
Mfg. Part Number
ABC35DSXN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 70POS .100"
Datasheet Download
ABC35DSXN.pdf
Availability of ABC35DSXN
QUANTITY
ABC35DSXN Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC35DSXN
Internal Part NumberEIS-ABC35DSXN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row35
Number of Positions70
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC35DSXN
Related LinksABC3, ABC35DSXN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC35DSXN Details Description
Related parts for ABC35DSXN
DIODE MODULE 1.2KV 320A MAGNAPAK datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 5.5GHZ 16MLF datasheet.pdf
THYRISTOR DSC 800V 750A TO200AC datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
HEATSINK 38W SPOT CONFIG datasheet.pdf
RES 523K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 35A 400V KBPC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-12V 166MA datasheet.pdf
RES SMD 1.06K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS M R/A ASSY TIN datasheet.pdf