Sullins Connector Solutions ABC35DTMN-S189
ABC35DTMN-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ABC35DTMN-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 70POS .100"
Datasheet Download
ABC35DTMN-S189.pdf
Availability of ABC35DTMN-S189
QUANTITY
ABC35DTMN-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC35DTMN-S189
Internal Part NumberEIS-ABC35DTMN-S189
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row35
Number of Positions70
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC35DTMN-S189
Related LinksABC35DT, ABC35DTMN-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC35DTMN-S189 Details Description
Related parts for ABC35DTMN-S189
RECT BRIDGE GPP 50V 1A DF-M datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 154 50/CD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HOUSING RCPT 4POS datasheet.pdf
CAP CER 6PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 2.54MM 128 POS datasheet.pdf