Sullins Connector Solutions ABC36DTAN-S328
ABC36DTAN-S328 picture photo
Mfg. Part Number
ABC36DTAN-S328
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .100"
Datasheet Download
ABC36DTAN-S328.pdf
Availability of ABC36DTAN-S328
QUANTITY
ABC36DTAN-S328 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC36DTAN-S328
Internal Part NumberEIS-ABC36DTAN-S328
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBrown
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC36DTAN-S328
Related LinksABC36DT, ABC36DTAN-S328 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC36DTAN-S328 Details Description
Related parts for ABC36DTAN-S328
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DIFF 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP 2VIN/3V 10MSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.6A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC AXIAL datasheet.pdf
KIT BOOT ADAPTER datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 770MA 570 MOHM datasheet.pdf