Sullins Connector Solutions ABC36HETN
ABC36HETN picture photo
Mfg. Part Number
ABC36HETN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE .100 36POS HL LOW P
Datasheet Download
ABC36HETN.pdf
Availability of ABC36HETN
QUANTITY
ABC36HETN Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC36HETN
Internal Part NumberEIS-ABC36HETN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC36HETN
Related LinksABC3, ABC36HETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC36HETN Details Description
Related parts for ABC36HETN
FUSE GLASS 6A 125VAC 2AG datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 4POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 6V datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 10W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 7.3A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf