Bel Fuse Inc. ABC40-1015G
ABC40-1015G picture photo
Mfg. Part Number
ABC40-1015G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 40W
Datasheet Download
ABC40-1015G.pdf
Availability of ABC40-1015G
QUANTITY
ABC40-1015G Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC40-1015G
Internal Part NumberEIS-ABC40-1015G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductABC Series Power Supplies
ABC600 Series Open Frame Power Supplies
ABC/MBC Low-Profile Series Power Supplies
Standard Package16
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesABC40
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.3A
Power (Watts)40W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency85%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC40-1015G
Related LinksABC40, ABC40-1015G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
ABC40-1015G Details Description
Related parts for ABC40-1015G
RES 750 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 1.8A NO 6-DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 3.81MM PCB datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
LMZFL 7/11/135 3.5OR datasheet.pdf
DIODE SW 1000V DO-219AB datasheet.pdf