Bel Fuse Inc. ABC40-1048G
ABC40-1048G picture photo
Mfg. Part Number
ABC40-1048G
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 40W
Datasheet Download
ABC40-1048G.pdf
Availability of ABC40-1048G
QUANTITY
ABC40-1048G Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC40-1048G
Internal Part NumberEIS-ABC40-1048G
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.35A
Power (Watts)40W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency85%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC40-1048G
Related LinksABC40, ABC40-1048G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
ABC40-1048G Details Description
Related parts for ABC40-1048G
Connector Receptacle 7 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC CHARG BATT LI-ON USB 10DFN datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 14KV R16 DISK datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 62 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
SAFETY MAT 500X300MM datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 305 TYP datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 16PF 18KV AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A datasheet.pdf