Bel Fuse Inc. ABC40-3000G
ABC40-3000G picture photo
Mfg. Part Number
ABC40-3000G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CNVRTR 5.2V 12.5V -12.8V
Datasheet Download
ABC40-3000G.pdf
Availability of ABC40-3000G
QUANTITY
ABC40-3000G Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC40-3000G
Internal Part NumberEIS-ABC40-3000G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductABC Series Power Supplies
ABC600 Series Open Frame Power Supplies
ABC/MBC Low-Profile Series Power Supplies
Standard Package16
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesABC40
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 212.5V
Voltage - Output 3-12.8V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6A, 2A, 500mA
Power (Watts)40W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency85%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC40-3000G
Related LinksABC40, ABC40-3000G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
ABC40-3000G Details Description
Related parts for ABC40-3000G
CONN FFC VERT 20POS 2.54MM PCB datasheet.pdf
CRIMPER FERRULE 6-20 AWG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.652" (16.56mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 140MA 6.432 MOHM datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 4PVH 4COL datasheet.pdf