Bel Fuse Inc. ABC40-3000G
ABC40-3000G picture photo
Mfg. Part Number
ABC40-3000G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CNVRTR 5.2V 12.5V -12.8V
Datasheet Download
ABC40-3000G.pdf
Availability of ABC40-3000G
QUANTITY
ABC40-3000G Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC40-3000G
Internal Part NumberEIS-ABC40-3000G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductABC Series Power Supplies
ABC600 Series Open Frame Power Supplies
ABC/MBC Low-Profile Series Power Supplies
Standard Package16
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesABC40
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 212.5V
Voltage - Output 3-12.8V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6A, 2A, 500mA
Power (Watts)40W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency85%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC40-3000G
Related LinksABC40, ABC40-3000G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
ABC40-3000G Details Description
Related parts for ABC40-3000G
IC AUDIO SUBSYSTEM 1W AB 44WQFN datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 16POS 2MM GOLD datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 30POS DR LOW P datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.3A 6HVSOF datasheet.pdf