Bel Fuse Inc. ABC40-3003G
ABC40-3003G picture photo
Mfg. Part Number
ABC40-3003G
Brief Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 5.2V -12.8V
Datasheet Download
ABC40-3003G.pdf
Availability of ABC40-3003G
QUANTITY
ABC40-3003G Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC40-3003G
Internal Part NumberEIS-ABC40-3003G
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 25.2V
Voltage - Output 3-12.8V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6A, 3A, 500mA
Power (Watts)40W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency85%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC40-3003G
Related LinksABC40, ABC40-3003G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
ABC40-3003G Details Description
Related parts for ABC40-3003G
IC AMP RF N-CHAN 30V 10MA TO-92 datasheet.pdf
RES 1K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
LEVER TYPE FUSE TERM BLOCK datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 3.5NS 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 0.08 OHM 1% 7W 2818 datasheet.pdf