Bel Fuse Inc. ABC400-1024G
ABC400-1024G picture photo
Mfg. Part Number
ABC400-1024G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 400W
Datasheet Download
ABC400-1024G.pdf
Availability of ABC400-1024G
QUANTITY
ABC400-1024G Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC400-1024G
Internal Part NumberEIS-ABC400-1024G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductABC400 Series Power Supplies
ABC Series Power Supplies
ABC600 Series Open Frame Power Supplies
ABC/MBC Low-Profile Series Power Supplies
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesABC400
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)17A
Power (Watts)400W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency90%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max360W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC400-1024G
Related LinksABC400, ABC400-1024G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
ABC400-1024G Details Description
Related parts for ABC400-1024G
IC DAC 16BIT 500MSPS DUAL 68-QFN datasheet.pdf
SHELF SLIDE 18.1X16.6X1.5" BLACK datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
LED ASSEM FOR 32LED SWITCH RYG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
BATTERY CABLE LUG (BCL-810) datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A HEADER TIN 50POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf