Sullins Connector Solutions ABC40DTKN-S328
ABC40DTKN-S328 picture photo
Mfg. Part Number
ABC40DTKN-S328
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .100"
Datasheet Download
ABC40DTKN-S328.pdf
Availability of ABC40DTKN-S328
QUANTITY
ABC40DTKN-S328 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC40DTKN-S328
Internal Part NumberEIS-ABC40DTKN-S328
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBrown
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC40DTKN-S328
Related LinksABC40DT, ABC40DTKN-S328 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC40DTKN-S328 Details Description
Related parts for ABC40DTKN-S328
IC OSC TIMER DUAL 1MHZ 14DIP datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 6POS W/SOCKET SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
XFRMR 6PORT 1:2 40UH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf