Sullins Connector Solutions ABC44DRSD
ABC44DRSD picture photo
Mfg. Part Number
ABC44DRSD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS .100"
Datasheet Download
ABC44DRSD.pdf
Availability of ABC44DRSD
QUANTITY
ABC44DRSD Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC44DRSD
Internal Part NumberEIS-ABC44DRSD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row44
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC44DRSD
Related LinksABC4, ABC44DRSD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC44DRSD Details Description
Related parts for ABC44DRSD
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.5MM datasheet.pdf
PHOTOCELL 48K-140K OHM 4.20MM datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
WDU 2.5 J 2POS FE/CO WM BG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
UMY10-3654 SAFETY MAT 10M datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf