Sullins Connector Solutions ABC44DRST
ABC44DRST picture photo
Mfg. Part Number
ABC44DRST
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS .100"
Datasheet Download
ABC44DRST.pdf
Availability of ABC44DRST
QUANTITY
ABC44DRST Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC44DRST
Internal Part NumberEIS-ABC44DRST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC44DRST
Related LinksABC4, ABC44DRST Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC44DRST Details Description
Related parts for ABC44DRST
RELAY SSR 1.5A 240V PHASE CNTRL datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 4.48K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 305MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 66D datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 4.4A 19 MOHM SMD datasheet.pdf