Sullins Connector Solutions ABC44DRTH-S13
ABC44DRTH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ABC44DRTH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ABC44DRTH-S13.pdf
Availability of ABC44DRTH-S13
QUANTITY
ABC44DRTH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC44DRTH-S13
Internal Part NumberEIS-ABC44DRTH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC44DRTH-S13
Related LinksABC44D, ABC44DRTH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC44DRTH-S13 Details Description
Related parts for ABC44DRTH-S13
CONN HEADER 27POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1.5A 400V DF datasheet.pdf
OSC VCXO 122.88MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 300W datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 75NS 56TSOP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf