Sullins Connector Solutions ABC44DRYN-S13
ABC44DRYN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ABC44DRYN-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND
Datasheet Download
ABC44DRYN-S13.pdf
Availability of ABC44DRYN-S13
QUANTITY
ABC44DRYN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC44DRYN-S13
Internal Part NumberEIS-ABC44DRYN-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC44DRYN-S13
Related LinksABC44D, ABC44DRYN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC44DRYN-S13 Details Description
Related parts for ABC44DRYN-S13
CONN MOD 2POS FEMALE SMD LOC PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.7K OHM 16DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 200 OHM 1206 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 7/16 UNF 5V MINI datasheet.pdf
RES SMD 0.13 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 300 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AB datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf