Sullins Connector Solutions ABC44HETS
ABC44HETS picture photo
Mfg. Part Number
ABC44HETS
Brief Description
CONN EDGE .100 44POS HL LOW P
Datasheet Download
ABC44HETS.pdf
Availability of ABC44HETS
QUANTITY
ABC44HETS Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC44HETS
Internal Part NumberEIS-ABC44HETS
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC44HETS
Related LinksABC4, ABC44HETS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC44HETS Details Description
Related parts for ABC44HETS
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT TIN 32POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CABLE ASSY datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A 4SDFN datasheet.pdf
C/A SM LDS SC NG/SC NG 40M1 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf