Sullins Connector Solutions ABC49HETH
ABC49HETH picture photo
Mfg. Part Number
ABC49HETH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE .100 49POS HL LOW P
Datasheet Download
ABC49HETH.pdf
Availability of ABC49HETH
QUANTITY
ABC49HETH Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC49HETH
Internal Part NumberEIS-ABC49HETH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions49
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC49HETH
Related LinksABC4, ABC49HETH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC49HETH Details Description
Related parts for ABC49HETH
RES SMD 93.1K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 125W datasheet.pdf
FRONT PLUNGER STRIKER datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 28POS datasheet.pdf
4-PORT SECURE KVM SWITCH DVI USB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf