Sullins Connector Solutions ABC50DRAS-S93
ABC50DRAS-S93 picture photo
Mfg. Part Number
ABC50DRAS-S93
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .100"
Datasheet Download
ABC50DRAS-S93.pdf
Availability of ABC50DRAS-S93
QUANTITY
ABC50DRAS-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC50DRAS-S93
Internal Part NumberEIS-ABC50DRAS-S93
Number of Positions100
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC50DRAS-S93
Related LinksABC50D, ABC50DRAS-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC50DRAS-S93 Details Description
Related parts for ABC50DRAS-S93
CAP CER 10PF 25V C0H 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IPD FLATPAK 2MM NAMUR 2M datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 6TDFN datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 41POS datasheet.pdf