Sullins Connector Solutions ABC50DRMD
ABC50DRMD picture photo
Mfg. Part Number
ABC50DRMD
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .100"
Datasheet Download
ABC50DRMD.pdf
Availability of ABC50DRMD
QUANTITY
ABC50DRMD Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC50DRMD
Internal Part NumberEIS-ABC50DRMD
Number of Positions100
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC50DRMD
Related LinksABC5, ABC50DRMD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC50DRMD Details Description
Related parts for ABC50DRMD
IC INVERTER HEX 1INPUT 16SOP datasheet.pdf
COMBINATION ANVIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TVS DIODE 42.6VWM 77VC SQMELF datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 16 V datasheet.pdf