Sullins Connector Solutions ABC50DTBD-S273
ABC50DTBD-S273 picture photo
Mfg. Part Number
ABC50DTBD-S273
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .100"
Datasheet Download
ABC50DTBD-S273.pdf
Availability of ABC50DTBD-S273
QUANTITY
ABC50DTBD-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC50DTBD-S273
Internal Part NumberEIS-ABC50DTBD-S273
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC50DTBD-S273
Related LinksABC50DT, ABC50DTBD-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC50DTBD-S273 Details Description
Related parts for ABC50DTBD-S273
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER 10PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G OLIVE datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
CUT OFF DIE datasheet.pdf
100UF 50V 8X16 85C AXI datasheet.pdf