Sullins Connector Solutions ABC50DTMN-S189
ABC50DTMN-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ABC50DTMN-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .100"
Datasheet Download
ABC50DTMN-S189.pdf
Availability of ABC50DTMN-S189
QUANTITY
ABC50DTMN-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC50DTMN-S189
Internal Part NumberEIS-ABC50DTMN-S189
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC50DTMN-S189
Related LinksABC50DT, ABC50DTMN-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC50DTMN-S189 Details Description
Related parts for ABC50DTMN-S189
EVAL MODULE FOR TPS2490-001 datasheet.pdf
LED 5MM RT ANG HI EFF RED PCMNT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN HEADER .100 8POS R/A SHRD datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48LFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 6POS TIN datasheet.pdf
RES 759 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 50A datasheet.pdf
RES 25 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf