Sullins Connector Solutions ABC50HETI
ABC50HETI picture photo
Mfg. Part Number
ABC50HETI
Brief Description
CONN EDGE .100 50POS HL LOW P
Datasheet Download
ABC50HETI.pdf
Availability of ABC50HETI
QUANTITY
ABC50HETI Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC50HETI
Internal Part NumberEIS-ABC50HETI
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC50HETI
Related LinksABC5, ABC50HETI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC50HETI Details Description
Related parts for ABC50HETI
CONN SOCKET PLCC 20POS TIN-LEAD datasheet.pdf
IDC CABLE- APK16A/ AE16M / APK16 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
STEEL INNER PANEL datasheet.pdf
MIN D MA PCR 15 POLE_S4_6,3 MM S datasheet.pdf