Sullins Connector Solutions ABC55DKUN-S1243
ABC55DKUN-S1243 picture photo
Mfg. Part Number
ABC55DKUN-S1243
Brief Description
CONN EDGECARD 110POS .100"
Datasheet Download
ABC55DKUN-S1243.pdf
Availability of ABC55DKUN-S1243
QUANTITY
ABC55DKUN-S1243 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC55DKUN-S1243
Internal Part NumberEIS-ABC55DKUN-S1243
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row55
Number of Positions110
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC55DKUN-S1243
Related LinksABC55DK, ABC55DKUN-S1243 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC55DKUN-S1243 Details Description
Related parts for ABC55DKUN-S1243
RES ARRAY 13 RES 120K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 3.4V ODRN 5SSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20-QFN datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 90.9KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CTLR OVP 4.7V SC70-6 datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 8POS 2.5MM GRN datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf