Bel Fuse Inc. ABC60-1024G
ABC60-1024G picture photo
Mfg. Part Number
ABC60-1024G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 60W
Datasheet Download
ABC60-1024G.pdf
Availability of ABC60-1024G
QUANTITY
ABC60-1024G Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC60-1024G
Internal Part NumberEIS-ABC60-1024G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductABC Series Power Supplies
ABC600 Series Open Frame Power Supplies
ABC/MBC Low-Profile Series Power Supplies
Standard Package16
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesABC60
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.7A
Power (Watts)60W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency85%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC60-1024G
Related LinksABC60, ABC60-1024G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
ABC60-1024G Details Description
Related parts for ABC60-1024G
IC REG CTRLR ISO PWM CM 8-TSSOP datasheet.pdf
HEADER OPEN SLDRCUP .300 10POS datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.64A 90 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FMALE M8 4POS R/A 10M CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN IDC 18POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf
BLZP 5.00/02/270LR SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
TV 61C 61#20 SKT RECP datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL MNT 1MM RND .100" datasheet.pdf