Sullins Connector Solutions ABC60DREH-S13
ABC60DREH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ABC60DREH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET
Datasheet Download
ABC60DREH-S13.pdf
Availability of ABC60DREH-S13
QUANTITY
ABC60DREH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC60DREH-S13
Internal Part NumberEIS-ABC60DREH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Number of Positions120
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC60DREH-S13
Related LinksABC60D, ABC60DREH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC60DREH-S13 Details Description
Related parts for ABC60DREH-S13
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
SCR SENS 200V 8A TO-251 datasheet.pdf
CONN RCPT CORD 3POS MALE MINI datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 2.55 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 60A 28VDC datasheet.pdf