Sullins Connector Solutions ABC60HEYI
ABC60HEYI picture photo
Mfg. Part Number
ABC60HEYI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE .100 60POS HL LOW P
Datasheet Download
ABC60HEYI.pdf
Availability of ABC60HEYI
QUANTITY
ABC60HEYI Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC60HEYI
Internal Part NumberEIS-ABC60HEYI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC60HEYI
Related LinksABC6, ABC60HEYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC60HEYI Details Description
Related parts for ABC60HEYI
IDC CABLE - ADM26S/AE26M/ADM26S datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 44POS 0.156 datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC R6 datasheet.pdf
RES 50K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" GOLD datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf