Bel Fuse Inc. ABC75-1T15L
ABC75-1T15L picture photo
Mfg. Part Number
ABC75-1T15L
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 5A
Datasheet Download
ABC75-1T15L.pdf
Availability of ABC75-1T15L
QUANTITY
ABC75-1T15L Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC75-1T15L
Internal Part NumberEIS-ABC75-1T15L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesABC75
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)75W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency90%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.00" L x 2.00" W x 1.00" H (76.2mm x 50.8mm x 25.4mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC75-1T15L
Related LinksABC75, ABC75-1T15L Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
ABC75-1T15L Details Description
Related parts for ABC75-1T15L
AMP TBC RECP ASSY 128 PS 4 RW datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 38V 2A 4-SIP datasheet.pdf
CONN SAI FIXED PUR 5M 5POS datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 123MA 6.75 OHM datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 32VDC 0805 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 3W 6327 datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO 26PS VERT GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 5.9 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf