Bel Fuse Inc. ABC75-1T58L
ABC75-1T58L picture photo
Mfg. Part Number
ABC75-1T58L
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 58V 1.29A
Datasheet Download
ABC75-1T58L.pdf
Availability of ABC75-1T58L
QUANTITY
ABC75-1T58L Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC75-1T58L
Internal Part NumberEIS-ABC75-1T58L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesABC75
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 158V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.29A
Power (Watts)75W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency93%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.00" L x 2.00" W x 1.00" H (76.2mm x 50.8mm x 25.4mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC75-1T58L
Related LinksABC75, ABC75-1T58L Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
ABC75-1T58L Details Description
Related parts for ABC75-1T58L
THERMOELECTRIC VOLT TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 31POS SGL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1808 datasheet.pdf
IC FIFO 1024X18 SYNC 15NS 68PLCC datasheet.pdf
CONN IDC CABLE CLAMP ASSEMBLY datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 6X2X1" 4A MED datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf