Sullins Connector Solutions ABE15DHAN
ABE15DHAN picture photo
Mfg. Part Number
ABE15DHAN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS 1MM
Datasheet Download
ABE15DHAN.pdf
Availability of ABE15DHAN
QUANTITY
ABE15DHAN Order Process
Ship out your order
Specifications of ABE15DHAN
Internal Part NumberEIS-ABE15DHAN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABE15DHAN
Related LinksABE1, ABE15DHAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABE15DHAN Details Description
Related parts for ABE15DHAN
IDC CABLE - CKR26G/AE26M/CCE26G datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 100V 15A TO220AB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIRE LDS datasheet.pdf
FILTER 3PHASE NEUTRAL LINES 36A datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 448 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 7.87M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW DO35 datasheet.pdf