Abracon Corporation ABL-11.2896MHZ-B4Y-T
ABL-11.2896MHZ-B4Y-T picture photo
Mfg. Part Number
ABL-11.2896MHZ-B4Y-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 11.2896MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
ABL-11.2896MHZ-B4Y-T.pdf
Availability of ABL-11.2896MHZ-B4Y-T
QUANTITY
ABL-11.2896MHZ-B4Y-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABL-11.2896MHZ-B4Y-T
Internal Part NumberEIS-ABL-11.2896MHZ-B4Y-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelABL.pdfABL.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesABL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency11.2896MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
Height0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABL-11.2896MHZ-B4Y-T
Related LinksABL-11.289, ABL-11.2896MHZ-B4Y-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABL-11.2896MHZ-B4Y-T Details Description
Related parts for ABL-11.2896MHZ-B4Y-T
CONN SPRING CONT 58 POS .256 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 300K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG8A 11AWG 100' datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 17.4A 7.93 MOHM datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 32SOJ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf